10 najlepších techník estetickej medicíny: hrdinovia našej doby

estetické omladenie pokožky tváre

Americká spoločnosť estetickej a plastickej chirurgie (ASAPS), jedna z najuznávanejších profesijných združení, každoročne zverejňuje štatistiky o dopyte po službách. V roku 2016 patrili medzi najobľúbenejšie oblasti nechirurgickej kozmetológie injekčné a laserové techniky: botuloterapia, injekcie kyseliny hyalurónovej, laserové odstraňovanie chĺpkov, laserový resurfacing kože, ako aj fotoomladzovanie, mikrodermabrázia a iné.

V našom článku budeme hovoriť o najpopulárnejších metódach „medicíny krásy".

Injekčné techniky v kozmeteológii

Injekcie sú obľúbené predovšetkým preto, že umožňujú dosiahnuť požadovaný výsledok bez chirurgického zásahu. Typy injekcií sa líšia v závislosti od hĺbky, do ktorej sa vykonávajú: od povrchových vrstiev kože po hlboké svalové vrstvy. Trvanie účinku sa tiež líši: od niekoľkých týždňov až po niekoľko rokov.

Poďme charakterizovať hlavné injekčné techniky, ktoré sa dnes používajú v kozmeteológii.

Botuloterapia

Ide o zavedenie liekov vyrobených z botulotoxínu produkovaného baktériou Clostridium botulinum. Jeho pôsobenie blokuje prenos nervových signálov do svalov, takže sa uvoľňujú. Spočiatku sa terapia botulotoxínom používala na liečbu porúch spojených so spazmami, ako sú tiky, a neskôr sa začala používať na vyhladenie vrások.

Indikácie pre použitie botulotoxínu v kozmeteológii sú mimické vrásky - v rohoch a okolo očí, na čele, v rohoch úst, nasolabiálne ryhy, ako aj zmeny na ovále tváre. Stredne hlboké vrásky sú vyhladené pomocou botulotoxínu, čím sa zvráti množstvo zmien súvisiacich s vekom.

Zákrok sa nerobí, ak má pacient zápalové kožné ochorenia, krvácavé stavy, bol liečený antibiotikami a antikoagulanciami. Medzi kontraindikácie patrí aj zlyhanie obličiek alebo pečene, individuálna intolerancia liekov na botulotoxín a parézy tvárových svalov. Injekcie sa ženám počas tehotenstva a laktácie nepodávajú. Lekári liečia opatrne pacientov, ktorí majú sklon k opuchom, herniám viečok a cerebrovaskulárnym príhodám.

Príprava na postup nevyžaduje vážne obmedzenia: odporúča sa vyhnúť sa fyzickej aktivite a nepiť alkohol. Injekcia pomocou jemných ihiel zvyčajne nespôsobuje nepríjemné pocity. Počas procedúry môže lekár vykonať až 25 injekcií do jednej oblasti tváre. Trvá to 10–15 minút. Účinok možno posúdiť po 2 týždňoch. Vrásky sú vyhladené vďaka svalovej relaxácii, no pri profesionálne vykonaných injekciách je mimika a mimika zachovaná.

Výsledok botuloterapie je reverzibilný, efekt trvá od 3 do 6 mesiacov. Potom sa pohyblivosť tvárových svalov úplne vráti.

Na poznámku

Jedna jednotka účinku sa rovná 3 × 107 molekulám botulotoxínu. Dávkovanie (počet akčných jednotiek) určuje kozmetológ. V priemere hovoríme o nasledujúcich číslach:

  • oblasť čela - 20-30 jednotiek;
  • brada - až 10 jednotiek;
  • oblasť okolo očí - 24 jednotiek;
  • nos a most nosa - 10 jednotiek.

Obrysový plast

Počas procedúry lekár používa špeciálne výplne (výplne) na korekciu vrások, obrysu tváre a jej jednotlivých oblastí. Moderné injekcie v kozmeteológii sa vykonávajú pomocou plnív, ktoré umožňujú dosiahnuť takzvaný efekt 3D modelovania pri zachovaní všetkých čŕt tváre.

Na poznámku
Väčšina moderných výplní sa vyrába na báze kyseliny hyalurónovej. Je súčasťou medzibunkovej hmoty a zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní vodnej rovnováhy tkanív a ich obnove v prípade poškodenia. Injekcie kyseliny hyalurónovej pomáhajú nielen hydratovať tkanivá, ale tiež stimulujú telu vlastnú produkciu základných proteínov - kolagénu a elastínu.

Indikácie pre plastickú operáciu obrysov zahŕňajú vrásky, záhyby a nejasnú oválnu tvár. Kontraindikácie: rakovina, cukrovka, ochorenia spojivového tkaniva, kožné ochorenia, poruchy zrážanlivosti krvi, tehotenstvo a dojčenie, individuálna intolerancia.

Kontúrová plastická chirurgia nevyžaduje špeciálnu prípravu. Množstvo liekov na to obsahuje anestetikum, inak môže lekár podať lokálnu anestéziu. Po kontúrovaní sú možné opuchy, modriny a stvrdnutie v oblasti vpichu, ktoré samy vymiznú v priebehu niekoľkých dní.

Efekt kontúrovania môže trvať až dva roky.

Bioposilnenie

Kyselina hyalurónová našla uplatnenie v biospevnení, špeciálnej procedúre, ktorej výsledkom je vytvorenie „vnútorného rámu" tváre. Ak pokožka pacienta stratila svoj tón, vyzerá ochabnutá, matná, ak sú na nej jemné vrásky a známky ptózy, potom lekár aplikuje lieky pozdĺž „línií ochabnutia", ktoré udržujú tón pleti zvnútra. V tomto prípade dokáže lekár presne predpovedať, ako sa vrásky vytvoria, a zavedením prípravkov s kyselinou hyalurónovou predíde ich vzniku.

Biorevitalizácia

Injekcie sú tiež indikované na zvlhčenie a nasýtenie pokožky určitej oblasti živinami. V tomto prípade hovoríme o postupe biorevitalizácie. S jeho pomocou môžete zlepšiť stav pokožky rúk, dekoltu, krku, tváre.

Injekcie sú kontraindikované, ak má pacient zápalové ochorenia kože alebo alergie na zložky lieku. Obdobie tehotenstva, laktácie, ako aj exacerbácia somatických ochorení sú tiež prekážkou biorevitalizácie a bioposilnenia.

Pred podaním kyseliny hyalurónovej nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Mierne začervenanie pokožky po biorevitalizácii zmizne v priebehu niekoľkých hodín. Účinok trvá až 12 mesiacov. Biorevitalizácia sa zvyčajne vykonáva raz za 1–2 mesiace.

Vektorové zdvíhanie

Na utiahnutie pokožky určitých oblastí (napríklad v oblasti lícnych kostí, brady) lekári používajú vektorový lifting. Je to podobné ako pri biozosilnení, len liek sa vstrekuje pozdĺž niekoľkých rovnobežných línií v smere požadovaného zdvihnutia.

Na vektorový lifting sa používajú prípravky kyseliny hyalurónovej a hydroxyapatitu vápenatého. Voľba v prospech druhého sa uskutoční, ak je potrebné zdvihnúť oblasť náchylnú na opuch. Doba resorpcie tohto lieku je dlhšia ako u kyseliny hyalurónovej - až 3 roky.

Plazmolifting

Podstatou tejto techniky je podanie vlastnej krvnej plazmy s obsahom krvných doštičiek pacientovi. Plazma obsahuje mnoho biologicky aktívnych zložiek, ktoré stimulujú rast buniek, podieľajú sa na metabolizme a čo je veľmi dôležité, vlastná krvná plazma nie je pre telo cudzorodou látkou. To znamená, že nie je odmietnutý a nespôsobuje alergické reakcie.

Plazmolifting zlepšuje mikrocirkuláciu v pokožke, normalizuje vodnú rovnováhu a posilňuje lokálnu imunitu. Zákrok sa vykonáva, ak sa u pacienta začnú objavovať jemné vrásky, prvé príznaky starnutia, na obnovenie zdravia pokožky (napríklad po spálení slnkom). Plazmolifting môže tiež zvýšiť účinok iných kozmetických procedúr.

Plazmolifting má tiež množstvo kontraindikácií, aj keď ich je málo:

  • onkologické ochorenia, hepatitída, ochorenia krvi;
  • tehotenstvo a dojčenie;
  • infekčné a zápalové ochorenia kože;
  • exacerbácie chronických ochorení, akútne infekcie.

Na vykonanie plazmového liftingu sa pacientovi odoberie 20–40 ml krvi zo žily. Ďalej sa centrifuguje v špeciálnom režime, aby sa získala frakcia plazmy s vysokým obsahom krvných doštičiek. Potom lekár injikuje výslednú frakciu intradermálne v mikropapulách do celej ošetrovanej oblasti. Štandardný kurz zahŕňa 4 sedenia s intervalom 7–14 dní a efekt môže trvať až dva roky. Odporúča sa však opakovať kurz raz ročne.

Mezoterapia

Podávanie liekov mikroinjekciou priamo do kože na zlepšenie jej vlastností. Mezoterapia sa používa na dodatočnú výživu a hydratáciu pokožky a zabraňuje starnutiu. Používa sa tiež v boji proti striám a stimuluje rast vlasov a ich vitalitu. Na injekcie môžete použiť nielen jednotlivé lieky, ale aj mezoterapeutické koktaily, ktoré majú komplexný účinok. Pri povrchovom podávaní sa ako možnosti mezoterapie zvažuje aj biorevitalizácia a plazmový lifting.

Na ošetrenie veľkých plôch používajú lekári špeciálne prístroje - injektory. Potreba anestézie je určená individuálnou citlivosťou pacienta.

Injekčné techniky sú atraktívne predovšetkým pre pacientov, ktorí sa boja operácie. Je však potrebné zvážiť, že vždy je možné, že sa môže vyskytnúť individuálna reakcia na liek, ktorú je ťažké vopred predvídať. Okrem toho injekcie nesú riziko tvorby hematómov, zmeny farby kože, fibrózu - vytvorenie tesnenia v mieste vpichu. Všetky tieto riziká je potrebné vopred prediskutovať so svojím lekárom.

Ako ukazujú štatistiky. . .
. . . ženy vo vekovej skupine od 35 do 64 rokov tvoria asi 60% všetkých tých, ktorí hľadajú pomoc u kozmetičiek.

Laserové technológie v estetickej medicíne

Podstatu laserovej expozície možno pochopiť rozlúštením skratky LASER – Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation – „zosilnenie svetla pomocou stimulovaného žiarenia". To znamená, že laser je zariadenie, ktoré „koncentruje" elektromagnetické žiarenie do veľmi silného smerovaného lúča. Vďaka tomu môže byť laserový lúč cielený, presne a pulzne.

Využitie lasera v kozmeteológii je možné vo viacerých oblastiach.

Laserové omladenie

Technika je založená na zahrievaní pokožky lúčom. Tento účinok je krátkodobý, čo znamená, že nespôsobuje vážne poškodenie. Ako odpoveď však stačí vyvolať zápal. Výsledkom je stimulácia tvorby kolagénu v koži, ktorý je štrukturálnym proteínom, ktorý dodáva pružnosť a tonus. Vďaka tomuto efektu sú vrásky „vytlačené" smerom von.

Indikáciou pre laserové omladenie sú jemné vrásky, viditeľná cievna sieť, rozšírené póry, ptóza mäkkých tkanív, narušené kontúry tváre, prítomnosť jaziev na koži, post-akné, dvojitá brada, nadmerná pigmentácia. Zákrok je kontraindikovaný, ak má pacient zápaly a nádory v ošetrovanej oblasti, psoriázu alebo kožné ochorenia. Laserová rejuvenizácia sa nevykonáva v tehotenstve alebo ak má pacientka silné opálenie. Zákrok si vyžaduje osobitnú pozornosť u pacientov s diabetes mellitus, hypertenziou, angínou pectoris, u pacientov s ochoreniami krvi atď.

Hĺbkové omladenie laserom nevyžaduje špeciálnu prípravu a vykonáva sa bez anestézie. Ak chcete dosiahnuť trvalý účinok, musíte vykonať 3-4 procedúry v intervaloch mesiaca.

Frakčná fototermolýza

Vrásky, starecké škvrny, rozšírené póry, jazvy na koži, vrany, strie, drobné cievne defekty – všetky tieto problémy sa dajú vyriešiť, ak podstúpite procedúru frakčnej fototermolýzy.

Toto je tiež laserová technológia pre estetickú medicínu, ale tu má lúč svoje vlastné charakteristiky. Je rozdelená na niekoľko mikrolúčov (frakcií), z ktorých každý nie je hrubší ako ľudský vlas. Všetky pôsobia na mikroskopické oblasti pokožky, a tak sa dosiahne akási „sieťka" – oblasti, ktoré boli zasiahnuté laserovým lúčom, sa striedajú s oblasťami, ktoré neboli ovplyvnené. V ošetrovaných oblastiach dochádza k deštrukcii kolagénu a elastínu a vo zvyšných neporušených bunkách sa spúšťajú procesy obnovy „strat". To obnovuje pokožku, zvyšuje jej pružnosť, tón a zlepšuje vzhľad.

Frakčná fototermolýza je postup, ktorý možno vykonať aj na citlivých miestach tváre, ako sú očné viečka. Kontraindikáciou je tehotenstvo, rakovina, cukrovka, infekčné ochorenia či kožné ochorenia v akútnom štádiu.

Zotavenie po frakčnej fototermolýze nastáva rýchlo, doslova do týždňa, a bazálna vrstva epidermis sa vráti do normálu počas prvého dňa. Aby bol efekt výraznejší, lekári odporúčajú absolvovať 3-4 sedenia v mesačných intervaloch.

V prípade zvýšenej citlivosti pacient absolvuje zákrok s použitím anestetického gélu, no vo väčšine prípadov sa tomu dá vyhnúť.

SMAS zdvíhanie

Anglická skratka SMAS – povrchový svalovo-aponeurotický systém – znamená „subkutánna svalovo-aponeurotická vrstva". Tvoria ho svaly a väzy. Zdvíhanie tejto vrstvy vám umožňuje dosiahnuť dobré výsledky. Čiže napnutím pokožky bojujeme s povrchovými vráskami a pôsobením SMAS vyhladzujeme hlbšie záhyby.

SMAS lifting sa vykonáva pomocou ultrazvukového prístroja. Ultrazvuková vlna zahrievaním hlbokých vrstiev kože a svalov spôsobuje ich kontrakciu a aktivuje tvorbu štrukturálnych bielkovín. Zrýchlenie metabolických procesov vedie k zlepšeniu vzhľadu.

Pomerne často sa SMAS lifting odporúča pacientom, ktorí z jedného alebo druhého dôvodu nechcú podstúpiť chirurgický lifting. Druhá kategória pacientov, ktorí sú vhodní na SMAS lifting, sú tí, ktorí podstúpili chirurgický lifting a snažia sa predĺžiť výsledok.

Počas procedúry pomocou ultrazvuku kozmetológ „vidí" hlboké vrstvy a hodnotí stav svalov a fascie. V súlade s tým je terapeutický účinok energetického ultrazvuku nasmerovaný lekárom do požadovanej hĺbky na požadované svaly, fascie a väzy.

SMAS lifting si nevyžaduje špeciálnu prípravu. Zákrok je stredne bolestivý, užívanie analgetika vám umožní pohodlne ho vydržať. Účinok je čiastočne viditeľný ihneď po zákroku a výsledky liftingu je možné plne posúdiť po troch mesiacoch.

Injekčné techniky v kozmeteológii a laserovej estetickej kozmetológii umožňujú riešiť mnohé problémy, ktoré si ešte pred niekoľkými rokmi vyžadovali chirurgický zákrok. Predĺženie mladosti nie je len snom pre ženy, dnes sa na služby kozmetológov obracajú mladí ľudia aj muži, ktorí predtým zriedka navštevovali kozmetické kliniky. A možnosť vyriešiť mnohé problémy bez chirurgického zásahu, samozrejme, robí estetickú medicínu čoraz atraktívnejšou a žiadanejšou.

Ako si vybrať kozmetickú kliniku

Asi každý návštevník kozmetických centier si povie, že jedným z kľúčových bodov pri výbere „svojej" kliniky a „svojho" lekára je individuálny prístup, ktorý realizuje (alebo nerealizuje) odborník. Kozmetológ vám povie o nuansách kombinovania osobných a objektívnych prístupov:

„Pri práci v kozmeteológii nemôžeme konať len na základe našich preferencií a úvah. Musíme brať do úvahy očakávania pacienta, jeho náladu, vrátane jeho pochybností a obáv. Tu zohrávajú rozhodujúcu úlohu skúsenosti špecialistov. Napríklad na klinike Gradient pracujú kozmetičky s vyšším zdravotníckym vzdelaním, so špecializáciou v odbore estetická medicína a vyškolené aj v moderných technikách. To umožňuje pozrieť sa na problém širšie.

A nemôžeme nespomenúť dôležitosť moderného vybavenia. Výrobcovia smerujú k vylepšovaniu prístrojov a kliniky, ale aj samotní pacienti na to určite dbajú. "

Estetická medicína a kozmetológia umožňuje korigovať mnohé nedokonalosti vzhľadu, ako sú vrásky, jazvy, akné, čo zlepšuje vzhľad a predlžuje mladosť.

Výrazné vrásky, ktoré ukazujú vek, je možné eliminovať pomocou kozmetických procedúr, ako je intradermálne kontúrovanie tváre.

Moderné technológie v medicíne pomáhajú riešiť mnohé kozmetické problémy bez použitia radikálnych opatrení.

Náklady na kozmetické procedúry závisia od zložitosti úlohy, oblasti korekcie a množstva práce.

Na úvodnej konzultácii s kozmetológom sa môžete opýtať na akékoľvek otázky.